Například v nedalekém Znojmě z participativního rozpočtu vybudovali houpačku pro děti na vozíčku, na které se na běžných hřištích zapomíná, vytvořili speciální vyhlídkovou lavičku, z níž můžete v příjemné poloze pozorovat celé údolí řeky Dyje, nebo si zpestřili veřejný prostor sochou od Maxima Velčovského. Na všechny nápady se můžete podívat na webových stránkách města Znojma.
Participativní rozpočet mají i v nedaleké Třebíči. Díky němu vzniklo netradiční dětské hřiště umístěné ve svahu v Libušině údolí nebo zastínění dětského hřiště, aby byl pobyt pro maminky a jejich ratolesti příjemný i v horkých letních dnech. Zajímavým projektem je i výmalba podchodu u Libušina údolí, kterou navrhli studenti ze základních a středních škol ve městě. Více projektů třebíčských občanů si můžete prohlédnout na webu města Třebíče.
Městská část Praha 6 pracuje s participativním rozpočtem již od roku 2017 a vybudovala díky němu například komunitní zahradu s altánem pro pořádání workshopů a s vyvýšenými záhony, které si můžete pronajmout. Nebo hmyzí hotely, které poskytnout domov samotářsky žijícímu hmyzu, anebo obří kuličkovou dráhu, díky níž na dětské hřiště chodí nejen malé děti, ale i jejich starší sourozenci, rodiče a prarodiče. Další inspiraci z této pražské městské části můžete najít na webu Nápad pro šestku.
V Brně se zase díky projektu z participativního rozpočtu budete moci občerstvit čerstvou vodou z nových pítek rozmístěných napříč městskými částmi. Také zde budují nové parkourové a fitness hřiště pro děti, mládež a dospělé a nebo třeba novou komunitní saunu, protože ta stará sauna byla bez náhrady zbořena. Všechny projekty brněnských občanů si můžete prohlédnout na stránkách participativního rozpočtu města Brna Dáme na vás.
V Liberci díky participativnímu rozpočtu zlepšují tvář svého města a kultivují zanedbaná zákoutí a travnaté plochy. Nevzhledné, sešlapané trávníky v centru města oživují výsadbami trvalek. V jiné části města zase zákoutí s roštím a uschlými stromy, mezi kterými stály nádoby na odpad, proměnili v atraktivní odpočinkové místo, kde se dnes lidé mohou zastavit, posedět s kávou, odpočinout si a načerpat atmosféru historického Liberce. Několik let za sebou se občanům města Liberce daří díky participativnímu rozpočtu postupně budovat a zvelebovat areál lesního koupaliště. Další projekty ze severní části naší republiky najdete na stránkách Tvoříme Liberec.
Myslíte si, že participativní rozpočty jsou doménou jen velkých měst? Není to pravda. Své nápady mohou přihlašovat například také občané Jemnice, Náměště nad Oslavou či Humpolce.